Albertiana 2016

22 lutego 2016 r. we Wrocławskim Teatrze Lalek odbył się XVI Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana 2016. Podczas festiwalu 11 teatrów amatorskich z województwa dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego aktorzy prezentowali swoje talenty. Organizatorami Festiwalu są Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” w Krakowie i Fundacja im. Brata Alberta w Radwanicach. Otwarcia Festiwalu dokonał Grzegorz Krzywka, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej „Wspólnota” i ks. Tadeusz Isakowicz Zaleski, prezes Zarządu Krajowego Fundacji im. Brata Alberta w Radwanicach.

Z powiatu dzierżoniowskiego wystąpili uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej i Ośrodka Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczego przy Polskim Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Dzierżoniowie. Aktorzy z Dzierżoniowa, Bielawy i innych miejscowości powiatu, tworzący grupę teatralną Symfonia Dźwięków, przedstawili spektakl teatralny Struktury dźwięków ciała. Grupa zdobyła III miejsce. Taki sukces jest efektem pracy bielawskiego reżysera Włodzimierza Butryma i świetnie przygotowanych aktorów.

.

.

.

Spektakl Struktury dźwięków ciała opowiada o człowieku jako jednostce, borykającym się w ludzkiej masie. Ruchy ciał ludzkich zdominowane są nastrojem tworzonym przez dźwięki. W pamięci zostaje szczególnie ciemna, skromna scena, w której na przemian puste krzesła i zapełnione ludźmi tworzą rzeczywisty obraz trudnych relacji międzyludzkich. Kulminacją jest chaos ludzkich rąk zdominowany przez niespokojną muzykę. To ona daje upust ludzkim emocjom i zarazem jest pomostem do relacji międzyludzkich. Niezwykłe wrażenie robi cisza, która w połowie spektaklu jest jednocześnie wyczyszczeniem naszych emocji. Pojawienie się uspokojonych ludzi, w zgodzie z samym sobą i otoczeniem daje nam wytchnienie. Klimatyczny spektakl stworzony przez niezwykły zespól teatralny Włodzimierza Butryma Symfonię Dźwięków jest opowieścią o ludziach. Czy to jest o nas? Tego nie zdradzę. Spektakl Struktury dźwięków ciała trzeba obejrzeć. Polecam.

2 komentarze do “Albertiana 2016

  1. Występ naszej wspaniałej grupy teatralnej z Dzierzoniowa I zdobycie bardzo zadawalającego trzeciego miejsca z pośród wielu wykonawców. Jesteśmy bardzo dumni . Dziękujemy również za zrealizowanie tego filmu -Pozdrawiam.

    • Aktorom gratuluję takiego sukcesu i życzę dalszej pracy scenicznej. Czekam na kolejny występ.
      Pozdrawiam wszystkich aktorów i reżysera Włodzimierza Butryma.

Komentowanie zostało wyłączone.