Powódź w Bielawie 1997 roku – spotkanie

26 maja o godz. 17.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej (MBP) w Bielawie przy ul. Piastowskiej 19c odbyło się spotkanie mieszkańców Bielawy, którzy pamiętają powódź i mieli udział w ratowaniu miasta. Warto przypomnieć m.in. dramatyczne spuszczanie wody z przepełnionego zbiornika wodnego Sudety. Gdyby nie wytrzymały wały woda mogła zniszczyć Bielawę i dolną część Dzierżoniowa. Spotkanie zaczęło się od filmu dokumentalnego Krótki film o Powodzi 1997 zrealizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczna w Bielawie. Spotkanie otworzyła dyrektor MBP Urszula Ubych, a poprowadzili Patryk Hałaczkiewicz i Grzegorz Czekański. W spotkaniu uczestniczyli m.in. samorządowcy, którzy w 1997 r. ratowali miasto: Zbigniew Rak – burmistrz Bielawy, Zbigniew Henke – zastępca burmistrza Bielawy, Leszek Stróżyk – radny Rady Miejskiej Bielawy, Zbigniew Dragan – radny Rady Miejskiej Bielawy. 

Podczas spotkania rozmawiano o powodzi. Odbyła się również zbiórka wspomnień, fotografii i amatorskich filmów dotyczących powodzi w Bielawie z 1997 r. Podziel się domowymi archiwami dotyczącymi wydarzeń sprzed 20 lat, które zmobilizowały mieszkańców Bielawy do obrony miasta przed powodzią. Przyjdź do biblioteki i zostaw swoje wspomnienie na specjalnie przygotowanym formularzu.

Spotkanie i zbiórka wspomnień odbyła się w ramach projektu Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź pamietampowodz.pl, który jest realizowany w wielu miejscowościach Dolnego Śląska, m.in. Wrocławia, Kłodzka czy Bielawy. Podczas tego wydarzenia można było m.in. podzielić się wspomnieniami dotyczącymi powodzi w 1997 r., a także przekazać archiwalne fotografie i amatorskie filmy dokumentalne. Przyniesione materiały były skanowane na miejscu.

Powódź z 1997 r. jest wydarzeniem, wokół którego po dwóch dekadach wciąż najmocniej kształtuje się zbiorowa pamięć mieszkańców Dolnego Śląska (co potwierdzają m.in. niedawne wyniki badań socjologicznych). 20. rocznica tych wypadków każe nam zastanowić się nad tym, co zostało po „Powodzi Tysiąclecia” w świadkach ówczesnej historii. Organizatorzy projektu Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź facebook.com/pamietampowodz sprawdzą, czy – i jak – te wydarzenia nadal żyją w mieszkańcach regionu. Działania realizowane będą w dolnośląskich wielu miastach. „Podziel się tym, co pamiętasz – i co masz w swojej szufladzie” – zachęcają organizatorzy.

Celem projektu jest zbiorowa publikacja gromadząca wspomnienia oraz zdjęcia związane z powodzią na Dolnym Śląsku z 1997 r., film dokumentalny zrealizowany na podstawie zgromadzonych, opracowanych i zmontowanych amatorskich bądź półprofesjonalnych zapisów filmowych związanych z powodzią na Dolnym Śląsku z 1997 r. oraz gromadzenie i digitalizacja zgromadzonego zasobu w sposób ciągły na portalu Dolnośląskość.pl. Zostaną przeprowadzone wywiady z powodzianami i badania socjologiczne, które pomogą zrozumieć, jakie jest miejsce powodzi w zbiorowej pamięci mieszkańców regionu.

Projekt realizuje Fundacja im. Tymoteusza Karpowicza na zlecenie Ośrodka Pamięć i Przyszłość i Centrum Historii Zajezdnia.

Strona internetowa: pamietampowodz.pl
Kontakt: Grzegorz Czekański, 666951823, info@pamietampowodz.pl
Facebook: facebook.com/pamietampowodz