Bielawska Orkiestra Dęta SART zagrała w filmie

6 czerwca 2016 r. bielawska Orkiestra Dęta SART wystąpiła w filmie pełnometrażowym Jagody Szelc Wieża, jasny dzień. W upalny czerwcowy dzień członkowie orkiestry grali przy kościółku w Nowej Bystrzycy. Filmówka łódzka po obejrzeniu dokumentu filmowego o bielawskiej orkiestrze dętej na stronie wydawnictwa Bibliotheca Bielaviana www.bibliothecabielaviana.info skontaktowała się z redakcją i zaproponowała współpracę nad filmem Wieża, jasny dzień. Przesłuchanie orkiestry nastąpiło 22 maja 2016 r. w siedzibie Orkiestry Dętej SART w Bielawie.

Film Wieża, jasny dzień dostał dotację na produkcję przyznaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producentem filmu jest Studio Filmowe INDEKS z Łodzi (http://www.studioindeks.pl/), producent: Marcin Malatyński, koproducenci: Szkoła Filmowa w Łodzi, Centrala, Dreamsound, Heliograf, EBH. Projekt filmu Jagody Szelc. Film Wieża, jasny dzień opowiada o tajemniczych wydarzeniach rozgrywających się w domowym zaciszu z pozoru normalnej rodziny. „W obsadzie Anna Krotoska, Małgosia Szczerbowska, Dorota Łukasiewicz – Kwietniewska, Anna Zubrzycki, Rafał Cieluch, Rafał Kwietniewski, Laila Hennessy, Ida Kwietniewska, Igor Kwietniewski. Zdjęcia do filmu realizuje Przemysław Brynkiewicz, absolwent Wydziału Operatorskiego naszej Szkoły, za scenografię odpowiada Natalia Giza.

Co wydarzy się w filmie? Mula mieszka z mężem, chorą matką i córką Niną w wiejskim domu. W weekend poprzedzający I Komunię Świętą Niny, przyjeżdża do nich brat z rodziną oraz Kaja – młodsza siostra Muli, która zniknęła nagle 6 lat temu. Kaja jest biologiczną matką Niny. Mula obawia się, że niezrównoważona Kaja chce odebrać jej dziecko. Reszta rodziny, początkowo dystansująca się od Kai, zaczyna wierzyć w nowy początek i pogodzenie się sióstr, co jeszcze bardziej potęguje frustrację Muli. Mula postanawia wyrzucić siostrę z domu. W dniu Komunii Świętej dochodzi do pojednania się sióstr. Jednak istnieje inny, ważniejszy powód dla którego wróciła Kaja. Zdjęcia rozpoczęły się 23 maja, potrwają do końca czerwca.” (http://www.filmschool.lodz.pl/).

Bielawska Orkiestra Dęta SART zagrała w scenerii drewnianego kościółka filialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nowej Bystrzycy. Kościółek należy do parafii św. Marii Magdaleny w Wójtowicach. Kościół został wzniesiony w 1726 r. a w 1923 r. przebudowany. Budowla jest jednonawowa, nakryta czterospadowym dachem, nad gontowym dachem znajduje się sygnaturka zwieńczona w stylu bizantyjskim, posiada wyodrębnione prezbiterium. Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVIII w. (ołtarz główny z 1710 r.) W kościele znajdują się wciąż sprawne organy z ręcznym miechem, które mają ponad 200 lat. Zdjęcia do filmu odbywały się przy wejściu do kościoła.

.

.