Daniela Kruszyńska


0
Categories : Historia mówiona , Slider , Wywiady

Daniela Kruszyńska, z domu Kraśnicka, ur. 12 czerwca 1926 r. w Warszawie, zm. 13 lipca 2016 r. w Bielawie. Brała udział w Powstaniu Warszawskim. W czasie powstania poznała swojego męża Stefana. Po aresztowaniu w Powstaniu Warszawskim, 12 sierpnia 1944 r., została wywieziona do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, 18 września 1944 r. do Ravensbrück, 5 października 1944 r. do Buchenwald. Po II wojnie światowej, od marca 1946 r. zamieszkała wraz z mężem w Bielawie i pracowała w Bielawskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego im.II Armii WP „Bielbaw” na tkalni. Jako bezpartyjna była posłanką w Sejmie VI kadencji Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (od 19 marca 1972 r. do 19 marca 1976 r.).

Daniela Kruszyńska,  27 kwietnia 1974 r., uczestniczyła w odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej więźniom niemieckich obozów pracy Langenbielau I i II (filie KZ Gross Rossen), zatrudnianych przymusowo w zakładach Christian Dierig AG (po wojnie Bielbaw). Tablica, na ścianie budynku tkalni przy portierni nr 2, została odsłonięta w czasie Dni Pamięci Narodowej. Po prywatyzacji zakładu Bielbaw budynek wyburzono a tablica zaginęła.

Powstanie Warszawskie, trwające od 1 sierpnia 1944 r. do 3 października 1944 r., było wystąpieniem zbrojnym wymierzonym przeciwko okupującym Warszawę  wojskom niemieckie. Powstanie było zorganizowane przez Armię Krajową. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. Zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Po upadku Powstania wielu mieszkańców Warszawy została wzięta do niewoli i wywieziona do niemieckich obozów koncentracyjnych. Powstanie Warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, a ze względu na skutki Powstania, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne za jedno z najtragiczniejszych zrywów Polaków.

Jedną z takich cywilnych osób biorących udział w Powstaniu Warszawskim była Daniela Kruszyńska – mieszkanka Bielawy. Wybuch Powstania zastał ją w miejscu zamieszkania na Woli w Warszawie. Po opanowaniu Woli przez hitlerowców, 8 sierpnia 1944 r., jako 18 letnia osoba cywilna została wraz z innymi mieszkańcami Warszawy aresztowana i uwięziona w obozie w Pruszkowie, a 12 sierpnia 1944 r., została wywieziona do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, gdzie przebywała jako więzień polityczny pod nr 81 749.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content