Pamiętamy – Roman Gargas

Roman Gargas (ur. 26 sierpnia 1931 r., Jarosław – zm. 15 lutego 2009 r., Bielawa). Malarz. Malarstwo olejne, grafika. Do Bielawy przyjechał w 1958 r. Roman Gargas malował i rysował portrety i akty żony, autoportrety, liczne widoki Bielawy. W 2010 r. do Bielawskiej Placówki Muzealnej, dział regionalno-badawczym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie, przekazany został rysunek przedstawiający ratusz w Lingen (1993). Rysunek został stworzony przez Romana Gargasa podczas wizyty bielawskich artystów w Lingen. Ta wizyta kulturalna poprzedziła podpisanie umowy partnerskiej Bielawy i Lingen. W bielawskim muzeum znajdują się pamiątki po Romanie Gargasie, osobiste rzeczy, sztaluga, farby, pędzle. Znajdują się tutaj również jego obrazy i grafiki.

Z wywiadu Krystyny Gargas, żony Romana Gargasa, udzielonego rocznikowi miejskiemu „Bibliotheca Bielaviana 2009” dowiadujemy się o życiu i przyczynach dlaczego Bielawa stała się miejscem najważniejszym dla malarza. Na pytanie: „co takiego spodobało się mężowi w Bielawie najbardziej?”, Krystyna Gargas odpowiedziała: „Mam nadzieję, że ja (śmiech). A tak na poważnie: Roman zawsze zachwycał się położeniem Bielawy, biskościa Gór Sowich i przepięknymi widokami, które mógł przenosić na płótno. Mnogość i wielorakość krajobrazów Bielawy stanowiła dla Romana prawdziwy raj.”.

.

.

Bibliografia:

R. Bogulak, Nieczęsto w tak niepozornej postaci tkwi taka siła. Wywiad z Krystyną Gargas, „Bibliotheca Bielaviana 2009”, s. 417-420.