Jubileusz – 10 lat. Teatrzyk Kukiełkowo


0
Categories : Bez kategorii

Z początkiem lutego 2012 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielawie powstał teatrzyk dla dzieci Kukiełkowo. Teatrzyk ma już dziesięć lat. W roczniku miejskim „Bibliotheca Bielaviana 2012” ukazał się artykuł Urszuli Ubych, która ukazuje początki powstawania teatrzyku Kukiełkowo.

„Nikt już dzisiaj nie pamięta, w jakich okolicznościach narodził się pomysł stworzenia dziecięcego teatrzyku kukiełkowego w naszej bibliotece. Bo z pomysłami jest tak, że pojawiają się nagle i niespodziewanie. Być może było to podczas omawiania jakichś wydarzeń w szkole, w których uczestniczył dyrektor Biblioteki, a jednym z nich był szkolny teatrzyk dziecięcy? I stąd refleksja: przecież u nas też jest to możliwe, tym bardziej, że kukiełki, już były Pięknego Kota w Butach, Reksia, Tygryska i Hipcia zrobiła nam wcześniej plastyczka z zamiłowania Mira Ławniczek, która prowadziła warsztaty z dziećmi w naszej bibliotece, a kukiełkowymi postaciami z bajek ozdobiła nam dział dziecięco-młodzieżowy. Tak to wspomina: Kiedy dostałam propozycję wykonania kukiełek do teatrzyku, przejrzałam i przeczytałam książeczkę dla dzieci pt.Przeprowadzka Tygryska. Tam były ilustracje wszystkich postaci, które odtworzyłam. Wykonałam je techniką, którą sama wymyśliłam. Użyłam tylko gazet, bibuły kolorowej i kleju.

Pierwsze czytanie tekstu odbyło się 23 lutego 2012 r. Już po tej pierwszej próbie wiadomo było, że role zostały właściwie dobrane do charakteru danej osoby. Jedną z ról trzeba było nawet rozbudować, kiedy okazało się, że koleżankagraświetnie, a tekstu ma za mało. Pierwsza próba pokazała też, że żadna z pań nie odda już swojej roli, grane postacieprzylgnęłydoaktorek„.

.

.

.

Bibliografia

U. Ubych, Teatrzyk „Kukiełkowo’, „Bibliotheca Bielaviana 2012”, s. 595-597.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content