Wędrówki ulicami Bielawy – Park Miejski w Bielawie

Jednym z ciekawszych miejsc historycznych w Bielawie jest Park Miejski. W filmie przedstawiamy kilka ciekawych miejsc Parku Miejskiego związanych z nieistniejącymi obiektami. Jednym z nich była muszla koncertowa (dzisiaj nie istnieje). Budowlę tę zaprojektował (na podstawie muszli koncertowej w parku w Dyneburgu nad Dźwiną na Łotwie) i na przełomie lipca i sierpnia 1961 r. kierował budującą muszlę brygadą stolarzy Stanisław Bohdanowicz, kierownik działu budowlanego Bielawskich Zakładów Przemysłu Bawełnianego II Armii Wojska Polskiego (później: Bielbaw). Muszla koncertowa stała pierwotnie w Ośrodku Wczasów Świątecznych w Ostroszowicach, należącym do BZPB II Armii WP. Do Parku Miejskiego w Bielawie została przeniesiona w 1982 r. i 21 lipca tego roku odbyła się na jej scenie uroczysta sesja Miejskiej Rady Narodowej, podczas której przewodniczący MRN Wojciech Tłokiński i naczelnik miasta Adam Graczyk wręczali okolicznościowe odznaczenia państwowe ludziom zasłużonym dla Bielawy. Na miejscu rozebranej 27 października 1999 r. muszli koncertowej 1 października 2012 r. otwarto siłownię plenerową.
Pani Maria Kilian uzupełniła historię muszli koncertowej w parku: „Muszla koncertowa została przeniesiona z Ostroszowic do Bielawy z inicjatywy ówczesnego kierownika Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Bielawie. Muszla została odbudowana środkami Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Wałbrzychu i społecznie przez zakłady Bielbaw i Bieltex.”.
Ważnym dla społeczeństwa bielawskiego był i jest staw gondolowy, który stał się motywem konkursu literackiego mającego za zadanie propagowanie niezwykłych wydarzeń i miejsc w Bielawie. Popularyzacja twórczości inspirowanej fotografią Bielawy – w roku 2015 jest zdjęcie pochodzące z lat 30. XX w. zatytułowane „W bielawskim parku” przedstawiające staw gondolowy.
Zapraszam do oglądania filmu: