Dzieje papieru w Bielawie

18 listopada 2015 r. o godz. 17.00 w bielawskim Art. Inkubatorze przy ul. Piastowskiej 19c, uroczyście otwarto wystawę „Dzieje papieru i papiernictwa”. Wystawę połączoną z pokazem czerpania papieru przygotowała Bielawska Placówka Muzealna – Dział Regionalno-Badawczy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie.  Zbiory pochodzą z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, z którym to bielawska biblioteka współpracuje od powstania bielawskiego muzeum w 2009 r.

Wystawę otworzyła Urszula Ubych dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie. Przywitała gości z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju: Jana Bałchana prelegenta i Edwarda Płachetkę, który przedstawił pokaz czerpania papieru. Dyrektor MBP przywitała także Małgorzatę Greiner zastępcę burmistrza Bielawy i zaproszonych gości – przyjaciół bielawskiej biblioteki i muzeum.

Po wysłuchaniu prelekcji Jana Bałchana, uczestnicy wystawy obejrzeli pokaz czerpania papieru wykonany przez Edwarda Płachetkę. Później każdy mógł ustawić się w kolejce do drewnianej kadzi wypełnionej płynną celulozą, zanurzyć w niej ręce, nabierając papierową pulpę na drewniane ramki z sitami, a po odcedzeniu nadmiaru wody, układać mokre arkusze papieru na kawałkach sukna. Na twarzach gości samodzielnie czerpiących papier widać było radość.

W podziękowaniu dla gości z Muzeum w Dusznikach-Zdroju Urszula Ubych dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie przekazała pamiątkowe bielawskie roczniki miejskie „Bibliotheca Bielaviana”.

Miejska Biblioteka Publiczna w Bielawie zaprasza do oglądania wystawy poświęconej dziejom papieru w bielawskim Art. Inkubatorze przy ul. Piastowskiej 19c, i do praktycznego pokazu czerpania papieru w Bielawskiej Placówce Muzealnej przy ul. Piastowskiej 19b. Wystawa potrwa do kwietnia 2016 r.

.

.