Bolesław Kaziród

Bolesław Kaziród (ur. 8 kwietnia 1919 r., Olkusz, zm. 30 października 2008 r., Bielawa). Z przeprowadzonego wywiadu 7 września 2009 r. tj. ponad 10 lat temu Bolesław Kaziród opowiedział swoją historię. Do Bielawy przyjechał w siedmioosobowej grupie w listopadzie 1945 r. Wspomina jak uczestniczył przy transportowaniu wysiedlanych Niemców na odcinku z Bielawy na stację kolejową w Dzierżoniowie. Któregoś dnia z rąk bandytów uratował kobietę. Bandyci znęcali się nad kobietą, okradli ją i bili. Bolesław Kaziród nie wytrzymał, doskoczył do opryszków i uratował życie kobiecie. Tak poznał autochtonkę Emmę Anlauf (ur. 1 marca 1915 r. w Langenbielau – przedwojennej Bielawie), która mieszkała w Bielawie. W 1939 r., mając 24 lata, wzięła ślub z Kurtem Grehlem, który z zawodu był kelnerem. Gdy wybuchła wojna, po trzech miesiącach wspólnego życia, męża powołano do wojska i wysłano na front. Nigdy się już nie zobaczyli. Mąż zmarł z odniesionych ran w 1942 r. w Würtzburgu. Emma Anlauf została wdową i mieszkała z mamą i ojcem. Emma Anlauf pracowała na stacji kolejowej jako sprzedawca biletów.

W 1945 r., kiedy Bolesław Kaziród uratował życie Emmie, zakochał się w niej i zamieszkali razem. Ze względu na czasy stalinowskie przez długi czas nie mogli wziąć ślubu. Dopiero w 1951 w maju pobrali się ze względu na widoczną ciążę.

Ojciec Emmy, Paul Robert Anlauf, był z zawodu murarzem i tkaczem. Urodził się w 1883 r. i pochodził z Rudnicy. W sezonie od wiosny do jesieni zajmował się murarką, a w zimowej porze był tkaczem w zakładzie „Christian Dierig” w Jodłowniku. Paul Robert Anlauf, uznany budowlaniec, budował m.in. bank w Dzierżoniowie przy ul. Adama Mickiewicza 4. Paul Anlauf. Należał do Komunistycznej Partii Niemiec (Kommunistische Partei Deutschlands – KPD), która na początku lat 30. XX w. toczyła walki uliczne przeciwko nazistowskim bojówkom. W 1933 r. KPD została zdelegalizowana. Po 1945 r. polska władza nie chciała zgodzić się na wyjazd Paula Anlaufa do Niemiec. W końcu, w 1950 r., wyjechał do Niemiec do żony w Berlinie. Zmarł w grudniu 1970 r.

.

.