Jury V Konkursu Literackiego Na Utwór Inspirowany Fotografiami Bielawy

7 listopada 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielawie odbyło się spotkanie jury V Konkursu Literackiego Na Utwór Inspirowany Fotografiami Bielawy zorganizowanego przez redakcję rocznika miejskiego „Bibliotheca Bielaviana”. Na konkurs wpłynęło 79 prac poetyckich i prozatorskich z całej Polski. Jury w składzie: prof. Ryszard Waksmund, dr Rafał Brzeziński, Anna Brzezińska, Jolanta Maniecka, Danuta Myśliwiec, Jadwiga Stępień i Urszula Ubych – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie oceniało prace podzielone na trzy kategorie wiekowe: szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe i dorośli.

Popularność konkursu jest duża. Wiele osób pamięta czasy świetności bielawskiej kolei i stacji kolejowej Bielawa Zachodnia. Młode pokolenia znają stację z opowiadań swoich najbliższych z rodziny lub znajomych. Temat stacji kolejowej przewija się dość często w wywiadach ze znanymi mieszkańcami Bielawy. Wywiady prezentowane są na stronie jak i w roczniku „Bibliotheca Bielaviana”. Stacja kolejowa w ich wspomnieniach jest pierwszym miejscem docelowym do osiedlenia się w Bielawie. Wówczas dla wielu Polaków było istne Eldorado, piękne miasteczko, fabryki przemysłu włókienniczego. Stacją kolejowa była bramą do tego Eldorado. Dzisiaj zostały tylko wspomnienia. Nie może nas wtedy dziwić, że tematyka kolejowa tak mocno wniknęła do literatury lokalnej. Utwory konkursowe nadsyłane były nie tylko z Bielawy ale również z różnych zakątków Polski. Były to utwory od osób, które urodziły się w Bielawie, bądź od turystów zafascynowanych urokami miasta i okolic. Obraz Bielawy z jej ceglaną stacyjką na tle Gór Sowich został w ich pamięci jak zastygłe w czasie zwierciadło czasu. Jest to najlepsza forma turystycznej promocji literackiej Bielawy.

Laureatów konkursu poznamy 9 grudnia 2016 r. podczas finału połączonego z promocją tomiku pokonkursowego w serii wydawniczej Sudecka Poezja i Proza. Zapraszamy na godz. 17.00 do sali konferencyjnej Art. Inkubatora przy ul. Piastowskiej 19c.