Finał ogólnopolskiego V Konkursu Literackiego redakcji Bibliotheca Bielaviana

9 grudnia 2016 r.  w sali konferencyjnej Art. Inkubatora przy ul. Piastowskiej 19c w Bielawie poznaliśmy laureatów ogólnopolskiego V Konkursu Literackiego Na Utwór Inspirowany Fotografiami Bielawy. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w mieście. Finał Konkursu połączony jest z promocją tomiku pokonkursowego w serii wydawniczej Sudecka Poezja i Proza XIX.

We wrześniu 2016 r. redakcja rocznika miejskiego „Bibliotheca Bielaviana” ogłosiła ogólnopolski V Konkurs Literacki Na Utwór Inspirowany Fotografiami Bielawy. Konkurs pomyślany jako cykliczny, zapoczątkowany w 2012 r., ma na celu rozwijanie zainteresowań lokalną historią, propagowanie niezwykłych wydarzeń i miejsc w Bielawie poprzez twórczość literacką, dla której inspiracją jest zawsze stara fotografia miasta. W roku 2012 inspiracją I Konkursu Literackiego było zdjęcie zatytułowane „Sześć słoni przy fontannie”, w 2013 r. inspiracją II Konkursu Literackiego było zdjęcie „Łąka Dierigów” pochodzące z lat 20. XX wieku, przedstawiające krowy na łące Dierigów obok zakładu „Christian Dierig”, inspiracją III Konkursu Literackiego w 2014 r. było zdjęcie przedstawiające Górny Młyn w Bielawie w którym mieściła się później gospoda, inspiracją do napisania wiersza lub prozy na IV Konkurs Literacki było zdjęcie pochodzące z lat 30. XX w. zatytułowane „W bielawskim parku”. Inspiracją Konkursu w 2016 r. jest zdjęcie bielawskiej stacji kolejowej Bielawa Zachodnia.

7 listopada 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bielawie odbyło się spotkanie jury V Konkursu Literackiego Na Utwór Inspirowany Fotografiami Bielawy zorganizowanego przez redakcję rocznika miejskiego „Bibliotheca Bielaviana”. Na konkurs wpłynęło 79 prac poetyckich i prozatorskich z całej Polski. Jury w składzie: prof. Ryszard Waksmund, dr Rafał Brzeziński, Anna Brzezińska, Jolanta Maniecka, Danuta Myśliwiec, Jadwiga Stępień i Urszula Ubych – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie oceniało prace podzielone na trzy kategorie wiekowe: szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe i dorośli.

Popularność  konkursu jest duża. Wiele osób pamięta czasy świetności bielawskiej kolei i stacji kolejowej Bielawa Zachodnia. Młode pokolenia znają stację z opowiadań swoich najbliższych z rodziny lub znajomych. Temat stacji kolejowej przewija się dość często w wywiadach ze znanymi mieszkańcami Bielawy. Wywiady prezentowane są na stronie jak i w roczniku „Bibliotheca Bielaviana”. Stacja kolejowa w ich wspomnieniach jest pierwszym miejscem docelowym do osiedlenia się w Bielawie. Wówczas dla wielu Polaków było istne Eldorado, piękne miasteczko, fabryki przemysłu włókienniczego. Stacją kolejowa była bramą do tego Eldorado. Dzisiaj zostały tylko wspomnienia. Nie może nas wtedy dziwić, że tematyka kolejowa tak mocno wniknęła do literatury lokalnej. Utwory konkursowe nadsyłane były nie tylko z Bielawy ale również z różnych zakątków Polski. Były to utwory od osób, które urodziły się w Bielawie, bądź od turystów zafascynowanych urokami miasta i okolic. Obraz Bielawy z jej ceglaną stacyjką na tle Gór Sowich został w ich pamięci jak zastygłe w czasie zwierciadło czasu. Jest to najlepsza forma turystycznej promocji literackiej Bielawy.

9 grudnia 2016 r.  poznaliśmy laureatów ogólnopolskiego V Konkursu Literackiego Na Utwór Inspirowany Fotografiami Bielawy 2016 r. Final rozpoczął się od programu artystycznego w którym fragmenty prac poetyckich czytała aktorka Teatru Nowego w Poznaniu Urszula Lorenz. Czytanie połączone było z Performance w wykonaniu aktorów Teatru Prawdziwego Włodzimierza Butryma. Wszystko spajał film z autentycznymi scenami stacji kolejowej w Bielawie. Autorem muzyki do całego przedstawienia był dzierżoniowski kompozytor Daniel Stawczyk.

Na konkurs wpłynęło 79 prac. Laureaci ogólnopolskiego V Konkursu Literackiego Na Utwór Inspirowany Fotografiami Bielawy 2016:

Proza

Kategoria szkoły podstawowe:

I miejsce – Jagoda Siwik za utwór „Gold Zug”

I wyróżnienie – Alan Leśkiewicz za utwór „Stacja Bielawa”

II wyróżnienie – Mikołaj Maciejewski za utwór „Pociągiem do przyszłości

Kategoria szkoły ponadpodstawowe:

I miejsce – Julia Kurzawa za utwór „Langenbielau”

I wyróżnienie – Maja Plak za utwór „Stacja końcowa”

II wyróżnienie – Kamila Rochna za utwór „Wspomnienie”

Kategoria dorośli:

I miejsce – Bożena Tomaszek za utwór „Smutna historia”

laureaci-ogolnopolskiego-v-konkursu-literackiego-proza-2016-bielawa-bibliotheca-bielaviana

Laureaci ogólnopolskiego V Konkursu Literackiego Na Utwór Inspirowany Fotografiami Bielawy 2016 r.

kategoria Proza, od lewej: Bożena Tomaszek, Kamila Rochna, Maja Plak, Julia Kurzawa,

Mikołaj Maciejewski, Alan Leśkiewicz, Jagoda Siwik

 

Poezja

Kategoria szkoły podstawowe:

I miejsce – Amelia Jakubowicz za utwór „Zmieniająca się sceneria”

I wyróżnienie – Hanna Mizerska za utwór „Kolega z przyszłości”

II wyróżnienie – Małgorzata Baranowska za utwór „Stacja kolejowa Bielawa Zachodnia”

 

Kategoria szkoły ponadpodstawowe:
I miejsce – Michał Bokota za utwór „Wyobraźnia”

I wyróżnienie – Marta Gdula za utwór „Niemiec”

II wyróżnienie – Natalia Sawa za utwór „Dworzec Zachodni”

 

Kategoria dorośli:

I miejsce – Tadeusz Knyziak Coobus za utwór „w beztrosce milionów gwiazd”

I wyróżnienie – Krzysztof Pasek za utwór „Stacja końcowa”

II wyróżnienie – Anna Piliszewska za utwór „Bahnhof Ober Langenbielau”

laureaci-ogolnopolskiego-v-konkursu-literackiego-poezja-2016-bielawa-bibliotheca-bielaviana

 

Laureaci ogólnopolskiego V Konkursu Literackiego Na Utwór Inspirowany Fotografiami Bielawy 2016 r.,

kategoria Poezja, od lewej: Krzysztof Pasek, Natalia Sawa, Michał Bokota,

Amelia Jakubowicz, Hanna Mizerska

uczestnicy-ogolnopolskiego-v-konkursu-literackiego-proza-bielawa-2016-bibliotheca-bielaviana

Uczestnicy ogólnopolskiego V Konkursu Literackiego, kategoria Proza, Bielawa 2016 Bibliotheca Bielaviana

uczestnicy-ogolnopolskiego-v-konkursu-literackiego-poezja-bielawa-2016-bibliotheca-bielaviana

Uczestnicy ogólnopolskiego V Konkursu Literackiego, kategoria Poezja, Bielawa 2016 Bibliotheca Bielaviana