Bielawski akcent Festiwalu Filmowego w Gdyni

Od 18 do 23 września 2017 r. trwał Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni. Duże wrażenie zrobił film Jagody Szelc Wieża, jasny dzień. W filmie wystąpiła m.in. bielawska Orkiestra Dęta SART. Film zdobył tytuł – najlepszy debiut 2017 r. W wywiadzie dla „Dziennika Bałtyckiego” zrealizowanym przez Agnieszkę Fijałowską na zadane pytanie Ryszardy Wojciechowskiej: „co Pani chciałaby żeby widz wychodząc z kina wyniósł z tego filmu?”. Jagoda Szelc odpowiedziała: „Chciałabym żeby wyniósł, że może sobie myśleć co tylko chce. Że każdy z nas jest (…) takim papierkiem lakmusowym tego co zobaczymy na ekranie to tak naprawdę jest w nas. (…) Wolność interpretacji sztuki jest duża szersza niż przyjęło się myśleć”. 

Po rozmowach reżysera z redakcją Bibliotheca Bielaviana do udziału w filmie została zaproszona także bielawska Orkiestra Dęta SART. Zdjęcia do filmu pełnometrażowego Jagody Szelc Wieża, jasny dzień odbyły się 6 czerwca 2016 r. W ten upalny czerwcowy dzień członkowie orkiestry grali przy kościółku w Nowej Bystrzycy. Filmówka łódzka po obejrzeniu dokumentu filmowego o bielawskiej orkiestrze dętej na stronie wydawnictwa Bibliotheca Bielaviana www.bibliothecabielaviana.info skontaktowała się z redakcją i zaproponowała współpracę nad filmem Wieża, jasny dzień. Przesłuchanie orkiestry nastąpiło 22 maja 2016 r. w siedzibie Orkiestry Dętej SART w Bielawie.

Film Wieża, jasny dzień dostał dotację na produkcję przyznaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producentem filmu jest Studio Filmowe INDEKS z Łodzi (http://www.studioindeks.pl/), producent: Marcin Malatyński, koproducenci: Szkoła Filmowa w Łodzi, Centrala, Dreamsound, Heliograf, EBH. Projekt filmu Jagody Szelc. Film Wieża, jasny dzień opowiada o tajemniczych wydarzeniach rozgrywających się w domowym zaciszu z pozoru normalnej rodziny. „W obsadzie Anna Krotoska, Małgosia Szczerbowska, Dorota Łukasiewicz – Kwietniewska, Anna Zubrzycki, Rafał Cieluch, Rafał Kwietniewski, Laila Hennessy, Ida Kwietniewska, Igor Kwietniewski. Zdjęcia do filmu realizuje Przemysław Brynkiewicz, absolwent Wydziału Operatorskiego naszej Szkoły, za scenografię odpowiada Natalia Giza.

Mówi się o filmie, że to objawienie Festiwalu. Prawdziwe dzieło łączące różne gatunki kina. Co wydarzy się w filmie? Mula mieszka z mężem, chorą matką i córką Niną w wiejskim domu. W weekend poprzedzający I Komunię Świętą Niny, przyjeżdża do nich brat z rodziną oraz Kaja – młodsza siostra Muli, która zniknęła nagle 6 lat temu. Kaja jest biologiczną matką Niny. Mula obawia się, że niezrównoważona Kaja chce odebrać jej dziecko. Reszta rodziny, początkowo dystansująca się od Kai, zaczyna wierzyć w nowy początek i pogodzenie się sióstr, co jeszcze bardziej potęguje frustrację Muli. Mula postanawia wyrzucić siostrę z domu. W dniu Komunii Świętej dochodzi do pojednania się sióstr. Jednak istnieje inny, ważniejszy powód dla którego wróciła Kaja. Zdjęcia rozpoczęły się 23 maja, potrwają do końca czerwca.” (http://www.filmschool.lodz.pl/).

.

.