Groby zasłużonych dla Bielawy

Listopad to czas zadumy i wspomnień o tych którzy odeszli. Warto przypomnieć sobie o grobach tych. którzy zasłużyli się dla Bielawy a później zostali zapomnieni.  Taki wielkim człowiekiem wielce zasłużonym dla kultury w Bielawie był Teodor Mierzeja.

Teodor Mierzeja (ur. 31 X 1913 r., Tarnów – zm. 25 II 1985, Wrocław). Reżyser teatralny, redaktor pisma zakładowego „Krosno”. Z pracą sceniczną związał się przed II wojną światową, jako student Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1963 r. ukończył studium teatralne przy Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie (1959-1963).

W maju 1946 r., Teodor Mierzeja, przyjechał do Bielawy gdzie zaczął pracować w Bielawskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego Nr 1. Zaczął pracę nad stworzeniem zakładowej gazetki ściennej, z której w 1947 r. powstała gazeta zakładowa „Krosno”. Jednocześnie zaczął opracowywać teksty i reżyserować przedstawienia zakładowego Teatru Robotniczego w Bielawie. W 1954 r. wystawił dramat Gerharta Hauptmanna „Tkacze”. Od 1955 r. Teodor Mierzeja został kierownikiem artystycznym i kierownikiem literackim zespołu teatralnego przy Międzyzakładowym Domu Kultury „Bawełna” w Dzierżoniowie. W 1959 r. Był reżyserem sekcji teatralnej Powiatowego Domu Kultury w Dzierżoniowie. W tym czasie wyreżyserował widowisko historyczne Leona Krzemienieckiego „Niemcza”, które zostało wystawione w 1960 r. W 1980 r. wyreżyserował „Emigrantów” Sławomira Mrożka w Teatrze Robotniczym w Bielawie.

Teodor Mierzeja po 1980 r. z niejasnych przyczyn zostawił Teatr Robotniczy i wyjechał do Wrocławia. Bielawianie nie wiedzieli nawet kiedy zmarł i gdzie został pochowany. Odnalazłem grób latem 2013 r. by w setną rocznicę jego urodzin przywrócić o nim pamięć. Teodor Mierzeja zmarł niedługo po wyjeździe z Bielawy 25 lutego  1985 r. we Wrocławiu. Został pochowany na Cmentarzu Osobowickim. Latem 2013 r., kiedy szukałem grobu, trudno było odnaleźć miejsce spoczynku wielkiego bielawianina. Grób zarastały chaszcze wysokie na metr, po ich wyrwaniu okazało się pod nimi rośnie bujna trawa wysoka tak jakby chciała ukryć wielkiego człowieka.

27 października 2016 r. redakcja rocznika miejskiego „Bibliotheca Bielaviana” i dawni aktorzy Teatru Robotniczego z Bielawy zapalili znicze na grobie założyciela i reżysera Teatru Robotniczego w Bielawie. W tym wyjątkowym dniu na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu zebrali się: redakcja rocznika „Bibliotheca Bielaviana” Urszula Ubych (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie), Leszek Musiał, Jan Gładysz (dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki), dr Rafał Brzeziński (redaktor naczelny rocznika miejskiego) i dawni aktorzy Teatru Robotniczego: Jadwiga Watała, Joanna Włodarczyk, Bogda Piwowar i Jan Peas. Jeden ze zniczy został również zapalony w imieniu Anieli Czop – również aktorki bielawskiego Teatru. Zebrani nad grobem Teodora Mierzei wspominaliśmy reżysera. Odczytywane były także fragmenty tekstów z rocznika opisujące postać tego zasłużonego bielawianina. Redakcja rocznika zadbała o przywrócenie pamięci o tym człowieku. Powstały artykuły o Teatrze Robotniczym, które napisał Jan Gładysz i liczne wywiady z aktorami Teatru, które przeprowadził Leszek Musiał. Urszula Ubych z redakcji przytoczyła opis postaci Teodora Mierzei.