„Nowe Książki” o bielawskim wydawnictwie Bibliotheca Bielaviana

Na lamach ogólnopolskiego pisma „Nowe Książki” (nr 11, 2016) ukazała się recenzja Dziennika pieszyckiego Pieszyce`s diary Adama Lizakowskiego. Publikacja Adama Lizakowskiego wydana przez wydawnictwo Bibliotheca Bielaviana Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie w serii literackiej Sudecka poezja i proza XVII Sudetian poetry and prose  została omówiona przez Zbigniewa Chojnowskiego.

Adam Lizakowski w swoim Dzienniku opowiada o swoim domu rodzinnym w Pieszycach, podwórku, zabawach z rówieśnikami o szkole. Wspomina swoją pracę w Zakładowym Domu Kultury Bieltexu w Pieszycach, wspomina swoja pracę listonosza, wspomina również panią z księgarni, która zawsze odkładała mu cenne książki. Adam Lizakowski opowiada jak wyjechał z kraju w październiku 1981 r. przed stanem wojennym. Dla Chojnowskiego Dziennik Lizakowskiego to: „Literatura (która)  służy ludziom jako podręczny wehikuł czasu”. Analizując wydarzenia polityczne, społeczne i prywatne życie Lizakowskiego na kartach Dziennika, Chojnowski stwierdza że: „to sprawnie napisany autentyk literacki, dokumentujący życiowy „przełom” młodego Polaka z prowincji, z Pieszyc u podnóża Gór Sowich w Kotlinie Dzierżoniowskiej”. Publikacja została wydana w ramach Wrocław 2016 Europejska Stolica Kultury, a promocja którą poprowadziła dr Beata Hebzda-Sołogub i dr Rafał Brzeziński odbyła się 23 czerwca 2016 r. we Wrocławskim Domu Literatury.

 

 

23 czerwca 2016 r., Wrocławski Dom Literatury, promocja Dziennika pieszyckiego Pieszyce`s diary Adama Lizakowskiego, autor pierwszy od prawej