Przewodnik po Bielawie. Wędrówki ulicami miasta 12 sierpnia 2018 r.

12 sierpnia 2018 r. odbyła się kolejna Wędrówka ulicami miasta. Wycieczka rozpoczęła się o godz. 11.00 przy dolnej Biedronce przy ul. Wolności. Zwiedziliśmy kolejną część dolnej Bielawy tym razem ul. Tkacką i u. Brzeżną. Zaczęliśmy od budynku przy ul. Tkackiej 17. Tutaj mieściło się dawne gospodarstwo rolne, które na przełomie XIX i XX w. należało do mistrza masarskiego Gustava Webnera z Dzierżoniowa. Od lat 20. XX w. gospodarstwo należało do Gustava Wollnego. Historia tego miejsca zatoczyła koło. W 1945 r. zamieszkały tutaj rodziny polskie z Hajnówki Piotra Taraziewicza i Witolda Gawryckiego. W 1990 r. w budynku pod nr. 17 Henryka i Jerzy Gawryccy prowadzili swój pierwszy sklep z wyrobami wędliniarskimi, a dzisiaj prowadzą dwupokoleniowe, najbardziej renomowane w Polsce przedsiębiorstwo Zakład Przetwórstwa Mięsnego Jerzy Gawrycki.

Ta część Bielawy to dawniej IV rejon, który był była najludniejszy i najbardziej uprzemysłowiony. W dawnych czasach rejon ten miał dwa oblicza, charakter wielkomiejskiego rozmachu miasta przyszłości wzdłuż ul. Wolności i typowo rolniczego oblicza Bielawy wzdłuż ul. Tkackiej i ul. Brzeżnej. Tę część nazywaną tzw. małą stronę zwiedzimy w najbliższą niedzielę.

Każdy, nowy, uczestnik otrzymał pamiątkowy znaczek turystyczny z tej okazji z datą Wędrówki. Wędrówkę poprowadzi dr Rafał Brzeziński.