13 stycznia 1942 r. – pożar przędzalni odpadkowej Flechtnera w Bielawie

Nieistniejący już dzisiaj budynek przędzalni odpadkowej, w Bielawie przy ul. Wolności 67, Zakładów Przemysłu Bawełnianego Bieltex został zburzony 4 kwietnia 2008 r. Od swojego powstania w XIX w. był rozbudowywany, przebudowywany, a także odbudowywany. Ze względu na charakterystykę produkcji, budynek kilkakrotnie palił się. Po wielkim pożarze 15 maja 1939 r. budynek nadawał się do kapitalnego remontu.

Do ponownego pożaru doszło 13 stycznia 1942 r. Akcja gaśnicza prowadzona była w skrajnie trudnych warunkach. Mróz utrudniał gaszenie pożaru przez co budynek znacznie ucierpiał, a stropy doszczętnie zostały zniszczone. Poniżej prezentujemy zdjęcia wykonane nazajutrz po akcji gaśniczej. W marcu 1942 r. roku zapadła decyzja, że do odbudowy budynku w nowym systemie żelbetonowym wykorzysta się polskich robotników przymusowych – więźniów obozów koncentracyjnych. 50 mężczyzn narodowości przeważnie polskiej do pracy w Bielawie skierował dzierżoniowski Urząd Pracy (Arbeitsamt). Codziennie Wehrmacht eskortował do pracy 25 robotników. Co 14 dni następowała zmiana na kolejnych 25 mężczyzn.

Budynek przędzalni przetrwał 66 lat. Filmy pokazują historię rodziny Flechtnerów – właścicieli  tego zakładu i zburzenie budynku dawnej przędzalni odpadkowej 4 kwietnia 2008 r.

Burzenie budynku zakładowego od 28 marca do 4 kwietnia 2008 r.