Zapomniany wątek – wystawa i wykład


0
Kategorie : Bez kategorii

7 października 2020 r. w dawnym Teatrze Robotniczym w Bielawie odbył się wykład dra Rafała Brzezińskiego Historia ręcznego tkactwa w Bielawie i wystawa prac ręcznie tkanych (do obejrzenia w Bielawskiej Placówce Muzealnej) wykonanych podczas warsztatów tkackich odbywających się od marca do października 2020 r. W uroczystości udział wziął zastępca burmistrza Bielawy Aleksander Siódmak, dyrektor MOKiS-u Jan Gładysz, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Bielawy oraz inni zaproszeni goście.

Projekt odtworzenia ręcznego tkactwa zrealizowany został w ramach programu „EtnoPolska 2020″ dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. Głównym zadaniem projektu „Zapomniany wątek” było i jest ocalenie tradycji tkactwa ręcznego rozwijającego się od XVII w. w Bielawie i okolicach. Oparty na tym tkactwie przemysł włókienniczy trwał tu od wieku XIX i przestał istnieć w XXI w. w wyniku przemian ustrojowych w Polsce. Dzisiaj w Bielawie przemysłu włókienniczego już nie ma, ręczne tkactwo zaniknęło, stąd też narodził się pomysł na warsztaty tkackie, z nauką ręcznego tkania. Dzięki warsztatom chcieliśmy też przywrócić praktyczne znaczenie takich słów, jak osnowa, wątek czy czółenko.

W ramach tego projektu odbyły się warsztaty tkackie prowadzone przez Magdalenę Hryniewicz, których uczestnikami byli zarówno dzieci i młodzież szkolna, jak również dorośli. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję poznać historię i symbolikę tkactwa w Bielawie oraz na ramkach tkackich samodzielnie uczyli się dawnego rękodzieła. Chcieliśmy w ten sposób zachęcić, szczególnie młode pokolenie, do poznawania lokalnego dziedzictwa. Projekt „Zapomniany wątek” już się zakończył, ale warsztaty tkackie zostaną, będą prowadzone cyklicznie jako stały program pracy Bielawskiej Placówki Muzealnej działu regionalno-badawczego Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bielawie. W trakcie trwania projektu uruchamiane było prawdziwe krosno tkackie. Zajęły się tym Jadwiga Stępień i Anna Brzezińska, które z mozołem i ogromną cierpliwością podjęły próbę odtworzenia dawnego warsztatu tkackiego. Prowadzone prace, ćwiczenia przy takim warsztacie nauczą zasad wiązania osnowy, przygotowanie wątku tkackiego, posługiwanie się czółenkiem.

W ramach projektu odbyła się również wycieczka do Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, gdzie można było zapoznać się z zabytkami związanymi z obróbką włókien oraz z przedmiotami używanymi do ręcznej, chałupniczej produkcji przędzy i tkanin.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”199″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”200″ thumbnail_height=”130″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Skip to content