Bronisław Wilk


0
Kategorie : Bez kategorii

Bronisław Wilk (ur. 16 XI 1927 r., Długi Kąt k. Częstochowy, zm. 25 V 2023 r., Bielawa). Porucznik. 

W sierpniu 1942 r. wstąpił do Armii Krajowej. Aresztowany, trafił 1 września 1944 r. do obozu w Mysłowicach. Więzień obozu w Auschwitz i Mauthausen. Po wojnie został podleśniczym na Pomorzu w nadleśnictwie Przechylewo. Tam również działał w partyzantce Armii Krajowej Narodowych Sił Zbrojnych. Aresztowany przez KBW. Urząd Bezpieczeństwa w Głuchowie prowadziło dochodzenie. Jak sam wspominał por. Bronisław Wilk: „przeszedłem drugą gehennę w Polsce Ludowej”.  Był więziony w Chojnicach. Od 1951 r. mieszkał w Bielawie, był prezesem Zarządu Koła Miejskiego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Bielawie.

28 lutego 2023 r. z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (obchodzonych 1 marca 2023 r.),  por. w stanie spoczynku Bronisław Wilk prezes Kombatantów i Osób Represjonowanych otrzymał podziękowanie: „za kreowanie i przekazywanie wartości historycznych młodemu pokoleniu Polaków Rzeczypospolitej Polskiej”. 

Por. Bronisław Wilk zawsze podkreślał jak ważny w życiu jest patriotyzm i szacunek do polskości i Polaków. Po wielu traumatycznych przeżyciach czasów wojennych przeżywał brak szacunku wobec człowieczeństwa. W jednym ze swoich wywiadów opowiedział mi historię z obozu w Mauthausen: ”Uciekajcie gdzieś, ratujcie się, bo wszyscy idą do gazu (…) Ja młody chłopak byłem, rozglądałem się, a tu esesmanów pełno.  Oni wiedzą, że więźniowie tak, jak ja dowiedzą się, że idą do gazu. Leżą nieboszczyki, kości same, (…) Ja wtedy byłem w pasiaku. Rzucam się na tych nieboszczyków. Dolatuje esman z pistoletem w ręku. Ale nasz blokowy był Niemcem, mówi mu, pamiętam jak dziś: „So wie, so scheisse – Tak czy inaczej, z niego gówno”. Podczas naszego ostatniego spotkania 28 lutego 2023 r. powiedział mi, że bardzo martwi się o przyszłość Polski, żeby jego historia wojenna nie dotknęła młodego pokolenia  Polaków.    

Zob. R. Brzeziński, Wywiad z Bronisławem Wilkiem, bielawskim kombatantem, „Bibliotheca Bielaviana 2013”, s. 191-195.

 

.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content